CHRISTIANSHAVN I OKOLICE

Christianshavn i okolice

Dojazd- 

metro, 

autobusy, 

tramwaje wodne

 

Chat GPT opisal Christianshavn , “że to dzielnica Kopenhagi położona na wschodnim brzegu kanału, oddzielającego ją od centrum miasta. Znana jest z kanałów, zabytkowej architektury oraz bohemianistycznego klimatu.”

Położenie i wygląd się odpowiada rzeczywistości natomiast trzeba podkreślić ,że Bohemistyczny w tym przypadku odpowiada kilku galeriom artystycznym , kilku atelier i nadreprezentowanej liczbie outsiderów -alkoholikow, narkomanow, bezdomnych i ludzi z półświatka.

Po samym Christianshavn warto pospacerować po malowniczych małych uliczkach w okolicach od Christianshavn Vold (dawnego wału obronnego) do mostu rowerowo/pieszego Nyhavnsbroen, który prowadzi bezpośrednio do Nyhavn. 

 

Optymalna trasa pieszej wycieczki 

może rozpoczynac od Christianshavn Torv  (nie należy się przestraszyć widokiem imprezującyh osób głównieGrenlandczyków, bywają głóśni ale nie są agresywni)

przejść wzdłuż kanału do kościoła Vor Frelsers Kirke (w okolicy znajduje się polski sklep Wisła), dalej przez Christianię do Nyhavn poprzez most Nyhavnsbroen.

 

Jednym z najsłynniejszych miejsc w dzielnicy jest Christiania. Tereny byłej bazy wojskowej zeskłotowane na początku lat 70 tych XXwieku. Znane z artystycznego klimatu i dostepności produktów z Cannabis… 

Obecnie w roku 2024 na życzenie mieszkańców słynna ulica Pusherstreet gdzie odbywał się handel lekkim jak i bardziej cieżkimi (nielegalnymi) narkotykami, została zlikwidowana. 

Christiania oferuje gościne w kilku knajpach z niewygurowanymi jak na warunki duńskie  cenami.

W okresie letnim co niedziele odbywają sie tu darmowe koncerty.




Z głównego placu Christianshavn Torv (torv-rynek).  można się dostać meterm w inne miejsca Kopenhagi. Jesli chcemy dojechać komunikacją miejska do Opery albo  do Refshaleøen (popularnego miejsca rozrywkowo, wypoczunkowo kulinarnego) musimy skorzystać z połoczenia tramwajami wodnymi albo autobusu 2A.



Vor Frelsers Kirke/ Kościół Naszego Zbawiciela 

Najważniejszym zabytkiem w Christianshavn jest Kościół Naszego Zbawiciela (Vor Frelsers Kirke), w stylu barokowym, z charakterystyczną spiralną wieżą, z której rozciąga się widok na miasto. Widok z wieży jest godny polecenia , nie zaslaniaja go żadne budynki wokoło więc widać całą Kopenhagę jak i most Oresund i  trochę Szwecje.

 

Na wieże mozna wejść  ( uwaga 400 stopni) przez caly rok oprócz stycznia. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych jest również zamykana. 

Szczegółowe informacje (po angielsku i duńsku) na stronie https://www.vorfrelserskirke.dk/taarn



Marinestation Holmen København  to placówka marynarki wojennej na Nyholm w Kopenhadze.

Choć teren wygląda na niedostępny może go zwiedzać bez żadnych problemów zarówno pieszo jak i na rowerach. 

Panuje, tu duży spokój w porównaniu do często zatłoczonej okolicy. Można tu zwiedzić wycofane ze służby okręty wojskowe Duśkiej Marynarki Wojennej – łódź podwodną Sælen /Foka/, fregatę Peder Skram i statek szturmowy Sohested /Konik Morski/  oraz zabytkowy  dzwig stoczniowy /masztowy/  Mastekranen. Na wyspie snajdują sie również ciekawe zabytkowe budynki w tym zbudowany w latach 1727-1729 Gammel  Østre Takkelagehus. 

Z Holmen rozposciera sie wyjątkowy widok na drugi brzeg z Amelieborg i Marmorkirke jak i królewski statek Dannebrog /ciągle w służbie /https://www.forsvaret.dk/da/organisation/soevaernet/nyholm/Kongeskibet-Dannebrog/. 



Po wczesniejszym umówieniu mozna tu również zwiedzić Radiostacje OXA  (pierwsze dunskie radio morskie z 1908 roku, https://www.oxa.dk/ )

 i muzeum/warsztat modeli okrętów wojennych Orlogsmuseets Modelbyggerlaug modele do obejrzenia (po wczesniejszym umówieniu) na wystawie otwartej we wtorki od 11 do 17tej. 

(400 lat tradycji) https://www.forsvaret.dk/da/organisation/soevaernet/nyholm/Modelbyggerlaug/

 



Salwy armatnie

Szcegolną atrakcje jest odbywający sie codziennie przy zachodzie słońca oraz przy wschodzie słońca (tylko jeśli ma on miejsce po godzinie 8)  wystrzał salw armatnich z baterii Sixtus. Wydarzenie to można oglądać(również fotografować) z najbliższej odległości za darmo, zaleca się coś do ochrony słuchu.

Uwaga. Nie robić zdjęć żołnierzom (poza tymi którzy uczestniczą w ceremoni przy wschodzie i zachodzie słóńca) , poza tym generalnie nie ma problemu z robieniem zdjęć choc na tablicy informacyjnej przy wejściu jest mały znak zakazu fotografowania.